Standard je dokument u kome se definišu pravila, smjernice ili karakteristike za aktivnosti ili njihove rezultate (proizvod ili usluga mogu biti taj rezultat) radi postizanja optimalnog nivoa uređenosti.
Standardi u velikoj mjeri imaju pozitivan uticaj na većinu aspekata naših života. Oni obezbjeđuju željene karakterisitike proizvoda i usluga kao što su kvalitet, pozitivno djelovanje na životnu sredinu, bezbjednost, pouzdanost, efikasnost i zamjenljivost.
Kada su proizvodi i usluge u skladu sa našim očekivanjima, mi to uzimamo zdravo za gotovo i nismo ni svjesni uloge standarda. Međutim, ako standardi ne bi postojali, to bismo veoma brzo primjetili. Smetalo bi nam što su proizvodi lošeg kvaliteta, što nisu odgovarajući, odnosno nekompatibilni su sa opremom koju već posjedujemo, ili su nepouzdani i opasni. Kada proizvodi, sistemi, mašine i uređaji rade dobro i bezbjedno, to je uglavnom zato što ispunjavaju zahtjeve standarda.
Kako nam standardi pomažu
- čine razvoj, proizvodnju i distribuciju proizvoda efikasnijim, bezbjednijim i čistijim;
- usklađuju trgovinu između zemalja;
- omogućavaju razmjenu tehnologije i dobre upravljačke prakse;
- šire inovacije;
- osiguravaju kupce i korisnike proizvoda i usluga;
- čine život jednostavnijim time što daju rješenja za svakodnevne probleme.
ISO (International Organisation for Standardization) je nevladina organizacija i nema autoritet da nametne implementaciju standarda. ISO ne donosi ni propise ni zakone. Međutim, države mogu da odluče da usvoje ISO standarde – prije svega u oblasti zdravlja, bezbjednosti i uticaja na životnu sredinu – kao zakonski obavezne ili da se na njih pozivaju u propisima. Iako su ISO standardi dobrovoljni, oni postaju zahtjev tržišta, kao na primjer ISO 9001 serija standarda.
ISO standardi se razvijaju prema potrebama tržišta. Posao pretežno obavljaju eksperti iz sektora industrije, tehnike i poslovanja u kojima se pokaže potreba za standardima. Oni su bazirani na internacionalnom konsenzusu između stručnjaka u određenoj oblasti. Svi standardi se periodično pregledaju i to najmanje jednom u pet godina, kako bi se odlučilo da li je potrebno da budu izmjenjeni i dopunjeni ili ukinuti. Oni su dizajnirani da budu globalno značajni i korisni bilo gdje u svijetu.